Yapılan Etkinlikler

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Marmaris Semenderi Tanıtım Şenliği (30 Eylül 2017)

Marmaris Semenderi Tanıtım Şenliği (30 Eylül 2017) Akdeniz Koruma Derneği ile birlikte nesli tükenmekte olan canlılar arasında yer alan, kuyruklu bir kurbağa türü olan Marmaris Semenderi’ne dikkat çekmek için bir farkındalık etkinliği düzenledik. “Marmaris Semenderi Tanıtım Şenliği”nde proje yürütücüsü kurbağa ve sürüngen bilimci Dilara Arslan ve Doç. Dr. Kerim Çiçek, Marmaris Semenderi hakkında bilgi verdi. Marmaris Semenderi’nin tanıtılması ve türünün devamı için farkındalık yaratılması amacıyla düzenlenen etkinlikte, “Semande ile Semendi” tiyatro gösterisi, kumaş baskı, poster ve puzzle çalışması yapıldı. Şenlikte “Şubadap Çocuk” adlı grup da çevre şarkıları söyleyerek konser verdi.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı’nda TEMA İle Buluşuyoruz

İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı olarak TEMA Vakfı Marmaris Şube Başkanı Mehmet Kalınsaz, TEMA bilim kurulu Prof. Dr. Gelengül Haktanır ve Prof. Dr. Koray Haktanır ile 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Şubat ve Nisan ayları boyunca ve 2018- 2019 eğitim-öğretim yılının birinci ve ikinci döneminde belirlenen aylarda her Cuma uygulanmak üzere eğitim planlandı. Eğitimler Marmaris TEMA sınıflarının katılımıyla gerçekleştirildi. Planlanan eğitimlerde Minik TEMA ve Yavru TEMA Eğitim Programı’ndan seçilen etkinlikler uygulanarak öğrencilerde çevre bilincinin arttırması hedeflendi. Marmaris TEMA gönüllü eğitimcilerin de katılımıyla “Yer Altı Sularımız”, “Ağacına Sarıl”, “Doğadan Topluyorum Müzik Yapıyorum”, “Toprakta Ne Var?”, “Kompost Yapalım”, “Arkadaşım Meşe” gibi eğitsel etkinlikler uygulandı.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı’nın Birinci Yıldönümü Kutlamaları

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı’nın açılışının birinci yıldönümü kutlamaları kapsamında “Kırılmayan Yumurta Projesi”, “Geometrik Baloncuklar Atölyesi”, “El Baskı Çalışması”, “Müzik Dinletisi”, “Doğa Dostu Çocuklar Etkinliği”, “Tohum Mucizesi”, “Resim Sergisi”, “Yaratıcı Sanat Etkinliği”, “Yüz Boyama Etkinliği”, “Çocuk Yogası”, “Teraryum Atölyesi” ve “Origami” etkinlikleri gerçekleştirildi.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Akdeniz Keşiş Foku Tanıtım Günü (2 Haziran 2018)

Akdeniz Koruma Derneği ile birlikte 2 Haziran Cumartesi günü “Akdeniz Keşiş Foku Tanıtım Günü” etkinliği düzenlendi. ‘Akdeniz Keşiş Foku (Monachus monachus) Popülasyonunun ve Yaşam Alanlarının Değerlendirilmesi’ isimli proje ‘ZSL- EDGE of Existence Programme’ desteğiyle olan Gökova Körfezi’nde Akdeniz Koruma Derneği tarafından yürütülmektedir. Proje kapsamında Marmaris Belediyesi İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı’nın katkıları ile Akdeniz keşiş fokunu tanıtmak, koruma çalışmaları konusunda halkı bilgilendirmek amaçlı eğitici oyunlar ve beceri atölyeleri düzenlendi. Tür ile ilgili belgesel gösterimi, Yol Sahne Tiyatro Grubu’nun Akdeniz foku konulu tiyatro oyunu ve Şubadap Çocuk Grubu’nun konseri “Akdeniz Keşiş Foku Tanıtım Günü” kapsamında yer alan diğer etkinlikler arasındadır. Bunun yanı sıra yetişkinlere de bölgede yürütülen araştırma çalışmaları ve türün varlığının güvenceye alınması hakkında yapılması gerekenler ile ilgili çeşitli bilgilendirmeler yapıldı.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Okul Müdürleri Toplantısı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan ve Marmaris’te görev yapan okul müdürleri ile birlikte 30 Ekim 2018 tarihinde bilim parkında toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda parkta yürütülen çalışmalar ve okul müfredatına paralel olarak verilen atölye çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Çalıştır Beyni, Çöz Şifreyi, Bitir Eğlenceyi Etkinliği (21 Haziran 2018)

Öğrencilerin matematik, fen gibi alanlara yönelik oluşturulacak şifreyi çözerek görevleri tamamlayacağı, ipuçlarını bularak bitişe ulaşacakları “Çalıştır Beyni, Çöz Şifreyi, Bitir Eğlenceyi” etkinliği düzenlendi. Etkinlikler sabah, öğle ve akşamüstü olmak üzere 3 oturumla gerçekleştirildi. Etkinlikte beyin jimnastiği yapan çocukların, matematiksel üst düzey düşünme becerilerini, eleştirel düşünme becerilerini kazanması ve geliştirmesi hedeflendi.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Gökyüzü Gözlem Şenliği (17 Temmuz 2018)

Bilim parkında bulunan optik çapı 152 mm, odak uzaklığı 1524 mm olan, 9 mm -15 mm - 26 mm olmak üzere üç adet göz lensi ve güneş filtresi bulunan teleskop ile gök olayları takip edilerek belirli tarihlerde etkinlik yapılmaktadır. 17 Temmuz 2018 Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde astrofizik alanında eğitmen olan Özgür Türk tarafından teleskopla Venüs, Ay'daki kraterler Jüpiter ve uyduları, Mars gezegeni gözlemleri ve takımyıldızı gözlemleri yapıldı. Etkinliğe katılan her yaştan gökbilim meraklıları astronomi ile ilgili merak ettikleri sorulara yanıtlar buldular. Ayrıca etkinliğe katılan çocuklar kutup yıldızından yararlanarak yönlerini belirlemeyi ve yıldızların yaşam sürelerini, büyüklüklerini, uzaklıklarını ve ilginç özelliklerini öğrendiler.

Carousel imageCarousel image

ODTÜ-BEST Ziyareti

28 Ağustos ve 4 Eylül 2018 tarihinde bir çok ülke ve üniversitenin katılımı ile oluşan BEST (Board of European Students of Technology/Avrupa Teknoloji Öğrencileri Topluluğu) öğrencileri Marmaris yaz kampı programı dahilinde bilim parkını inceleme fırsatı buldular. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği akademisyeni Dr. Tarkan Gürbüz ve beraberindeki akademisyenler de parkımızı da ziyaret ederek, parkta yapılan çalışmalar hakkında bilgi edindiler.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Atatürk’ü Anma ve Anlama Programı (10 Kasım 2018)

10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Anlama Programı kapsamında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitimci kimliği ve bilime yaptığı katkı vurgulandı. “Atatürk ve Bilim” konulu bir sergi açıldı. Atatürk'ün vefatından 1,5 yıl kadar önce, 3'üncü Türk Dil Kurultayı'ndan hemen sonra, kış aylarında Dolmabahçe Sarayı'nda kendi eliyle yazdığı 'Geometri' kitabı çocuklara dağıtıldı. Yaratıcı Çocuklar Atölyesinde “Atatürk” konulu ebru sanatı çalışması gerçekleştirildi. Cep sinemasında ise Atatürk'ün hayatının ve geometri kitabını yazmasının anlatıldığı çizgi sinema gösterimi yapıldı. “Atatürk ve Bilim” konulu sergi bir hafta boyunca sergilendi.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Bilim Şenliği: Çevremiz (16 Mart 2019)

Bilim parkında 16 Mart Cumartesi günü çevre temalı bilim şenliği düzenlendi. İnsan faaliyetleri çevremizi gün geçtikçe daha çok baskılamakta ve canlı türlerini tehdit etmektedir. Bu kapsamda Bilim ve Teknoloji Haftası’nda çevre konusuna vurgu yapmak ve farkındalık kazandırmak için çevre temalı bilim şenliği düzenlendi. Düzenlenen şenlikte çocuklara yönelik kuş gözlemi, bakteri atölyesi, kukla atölyesi, doğa oyunları, Marmaris semenderi oyun parkuru, doğadan malzemeler ile fırça yapımı, kompost üretimi, geri dönüşüm malzemelerinden sokak hayvanları için ev yapımı, tiyatro, belgesel gösterimleri, orkide sergisi, “Mimdo’nun Aradığı” pantomim oyunu, geri dönüşüm malzemeleriyle oluşturulan orkestra ile verilen mini konser gibi etkinlikler yer aldı.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

II. Gökyüzü Gözlem Şenliği (09 Ağustos 2019)

Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı’nda her yaz düzenlenen Gökyüzü Gözlem Şenliği bu yıl da 9 Ağustos tarihinde düzenlendi. Astrofizik alanında uzman eğitmen olan Özgür Türk’ün eğitmenliğinde teleskopla Ay'daki kraterler, Jüpiter ve uyduları, Satürn gezegeni gözlemleri ve takımyıldızı gözlemleri yapıldı. Etkinliğe 7’den 77’ye gökbilim meraklısı yüzlerce insan katıldı. Etkinliğe katılan gözlemciler uzayla ilgili merak ettikleri sorulara yanıtlar aradı. Gökyüzünde bulanan gökcisimlerinin ilginç özelliklerini öğrenerek, takımyıldızlarını daha yakından tanıdılar