Neler Var?

MARMARİS BİLİM PARKI’NA GELDİĞİNİZ ZAMAN NELER GÖZLEMLEYECEKSİNİZ?

Bilim parkında bulunan 14 tematik bahçede kompost yapımı, solucan gübresi, ses, optik, Güneş-Dünya-Ay modeli, karadelik, mini baraj sistemi, kaldıraç, moment, enerji, bilim insanları, çevremizde yaşayan canlılar konularında materyaller bulunmaktadır.

Park içerisinde bulunan Bilmiş Ev’de “Bilimsel Düzenekler Odası”, “Deney Odası”, “Yaratıcı Çocuklar Atölyesi”, 36 kişilik “Mini Sinema ve Konferans Salonu” yer almaktadır. Aynı zamanda yenilenebilir enerjinin vurgulanması adına elektrik ihtiyacını karşılamak için güneş enerjisi kullanılmaktadır.

Bilimsel Düzenekler Odası ve Deney Odası’nda ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik deney setleri bulunmaktadır. Optik, elektrik, basınç, aynalar, enerji, girdap, manyetik alan, mikroskop, ses, denge merkezi, basit makineler ile ilgili deney setleri ile öğrenciler derslerde öğrendikleri teorik bilgilerin uygulamasını yapabilmektedir.

Yaratıcı Çocuklar Atölyesi’nde öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirici, basit ucuz malzemeler kullanarak materyal geliştirmelerini sağlayan, bir problemin çözümünde farklı disiplinlerdeki bilgi ve becerilerini kullanarak disiplinlerarası düşünmelerini sağlayan bilim etkinlikleri ve projeleri yürütülmektedir. Bu bağlamda öğrenciler okulda öğrendikleri teorik bilgilerin uygulamasını yapabilmektedirler.

Atölyeler
Atölyede gerçekleştirilen etkinlikler fen bilimleri öğretmeni tarafından planlanıp, uygulanmaktadır. Fen bilimleri dersi kapsamında müfredat ile uyumlu yürütülen atölye çalışmaları ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik olup, her hafta sonu farklı etkinlikler olacak şeklinde planlanmaktadır. Aynı zamanda yaratıcı çocuklar atölyesinde öğrencilerin yaratıcılıklarını destekleyici sanat çalışmaları, zeka oyunları ve kitap okuma etkinlikleri de düzenlenmektedir.

Teleskop
Bilim parkında aynı zamanda gökyüzü gözlemi etkinlikleri de planlanmaktadır. Gökyüzü olaylarını takip ederek, belirli tarihlerde teleskop gözlemi yapılmaktadır. Gözlemler optik çapı 152 mm, odak uzaklığı 1524 mm olan teleskop ile yapılmaktadır. Parkta bugüne kadar Güneş, Ay, Jüpiter, Satürn, Venüs, Mars gözlemleri ve takımyıldız tanıtımları yapılmıştır.

YEMYEŞİL DOĞANIN İÇİNDE BİR BİLİM PARKI
Bilim parkında yer alan 14 tematik bahçe; Tropik Bahçe, Sucul ve Sazlık Bitkiler Bahçesi, Düşündüren Bahçe, Gözlem Bahçesi, Sulu Bahçe, Geofit (Soğanlı Bitkiler) Bahçesi, Yaratıcı Çocuklar Bahçesi, Meteoroloji Alanı, Kaktüs ve Sukkulent Bahçesi, Kurakçıl Bahçe, Uzay Bahçesi, Bahçıvan Çocuklar Alanı, Çocuk Oyun Alanı ve Duyu Bahçesi’nden oluşmaktadır. Bu bahçelerde öğrenciler bitki gözlemi, solucan gübresi ve kompost yapımı gibi çevre konularında, optik, ses, mini baraj, kaldıraç, moment, enerji gibi fizik konularında, Güneş-Dünya-Ay modeli ve karadelik gibi astronomi konularında deney yapabilmekte ve bilgi edinebilmektedirler. Ayrıca bilim insanlarını daha yakından tanımakta ve çevremizde yaşayan canlılar hakkında gözlemler yapabilmektedirler.

Bilim parkı aynı zamanda botanik özelliği yönüyle de öne çıkmaktadır. Parkın yapım aşamasında mevcutta bulunan ağaçlar korunmuştur. Parkın mevcutta bulanan ağaç türlerine yeni ağaç ve bitki türleri eklenerek, park zengin bitki çeşitliliğine kavuşmuştur. Bilim parkında 178 bitki türü bulunmaktadır.